ℜradices.info
Strona głównaPielgrzymi nadzieiSłówkaBajki greckieRefleksjeArchiwumradices@radices.infoTwitter @radices_info
2025-03-31 | 10. Spes non confundit 6

Tekst źródłowy: Spes non confundit 6.

Droga naznaczona wielkimi etapami” z powodzeniem może służyć jako tytuł pierwszego paragrafu szóstego punktu bulli. Droga, jak podkreśla papież Franciszek, „w której łaska Boża poprzedza i towarzyszy ludziom gorliwie kroczącym w wierze, czynnym w miłości i wytrwałym w nadziei” (Spes non confundit 6). Głębokie powiązanie trzech cnót wypływa z Rz 5,1-5, fragmentu, który w pewnym sensie stoi u podstaw jubileuszowej bulli (zob. punkt 1, najlepiej z komentarzem) i jest potwierdzone w trzecim punkcie dokumentu (a tu refleksja). Papież przywołuje cztery etapy tej drogi:

  1. Wielki Jubileusz 2000, obchodzony pod hasłem „Chrystus wczoraj, dziś i na wieki” (Christus heri hodie semper), który był ostatnim jubileuszem zwyczajnym, ogłoszonym przez Jana Pawła II bullą Incarnationis mysterium, którą może warto sobie odświeżyć. Przy okazji warto też rzucić okiem na dwa listy apostolskie związane z tym wydarzeniem: pierwszy z nich to Tertio millennio adveniente z 1996 o przygotowaniu Wielkiego Jubileuszu, a drugi to Novo millennio ineunte, ogłoszony na jego zakończenie.
  2. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia (2015/16) pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec” (Misericordes sicut Pater) ogłoszony przez papieża Franciszka bullą Misericordiae vultus. Warto pamiętać, że tamten jubileusz był mocno związany z 50. rocznicą zakończenia Soboru Watykańskiego II.
  3. Teraz przeżywamy Jubileusz (zwyczajny) roku 2025 pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” (Peregrinantes in spem, kiedyś trzeba będzie coś napisać o różnych niuansach motta łacińskiego). Jak ktoś się jeszcze nie zorientował, bulla ogłaszająca jubileusz to Spes non confundit, a to jest moja refleksja nad jej szóstym punktem (inne zobacz tutaj).
  4. A już za chwilę osiem lat kolejna okazja do świętowania, Jubileusz Odkupienia 2033, upamiętniający 2000 lat od śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Co ciekawe, będzie to dopiero trzeci jubileusz tego typu: po raz pierwszy był on obchodzony w 1933 (Pius XI) i później w 1983 (Jan Paweł II). Hasło i bulla jeszcze nie są dostępne, ale stay tuned!

Pozostała część szóstego punktu bulli poświęcona jest ogłoszeniu kluczowych dat związanych z otwarciem i zamknięciem Jubileuszu 2025, zarówno w Rzymie jak i w Kościołach lokalnych. Najważniejsze są dwie daty: 24 grudnia 2024 i 6 stycznia 2026, odpowiednio otwarcie i zamknięcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra na Watykanie, które wyznaczają jednocześnie otwarcie i zamknięcie Jubileuszu Zwyczajnego.

Papież podaje również wytyczne dotyczące rozpoczęcia i zakończenia Jubileuszu w diecezjach – szczegółowe wytyczne można znaleźć w księdze „Tekstów liturgicznych” Jubileuszu 2025, która oprócz obrzędów otwarcia Jubileuszu, zawiera również trzy specjalne formularze mszalne i zasady uzyskiwania odpustów jubileuszowych (o których było już wcześniej). Cały dokument jest dostępny do pobrania także w języku polskim ze strony Jubileuszu.

Oby światło chrześcijańskiej nadziei dotarło do każdego człowieka, jako orędzie Bożej miłości skierowane do wszystkich! (Spes non confundit 6).